Posted by on 14 grudnia 2021

W dzisiejszych czasach pomoc psychologiczna i wsparcie stają się standardową usługą. Mimo iż wygoda i jakość życia wzrastają, to współczesny świat dostarcza nam wielu niespodziewanych i często bardzo trudnych wyzwań. Tempo życia powoduje, że jesteśmy coraz mniej odporni, zarówno somatycznie, jak i psychicznie. Większość z nas jest stale narażona na długotrwały stres, niektórzy zaś mierzą się z traumatycznymi wydarzeniami. Z tych powodów pomoc psychologa okazuje się wyjątkowo ważna we współczesnych społeczeństwach.

W czym może pomóc terapia psychologiczna?

Psychologowie pracują zazwyczaj zgodnie z wybranym nurtem psychologicznym (np. psychoanalitycznym, psychodynamicznym czy poznawczo-behawioralnym) i stosują techniki terapeutyczne wywodzące się z poszczególnych teorii psychologicznych. Ważne jest, by terapia dostosowana była do problemów i osobowości pacjenta. Równie ważne jest dopasowanie pacjenta i specjalisty – znajdź takiego psychologa, który ci odpowiada i z którym czujesz się bezpiecznie. 

W czym psycholog może pomóc?

– poradzenie sobie z trudną sytuacją życiową – to najczęstszy powód chodzenia na terapię. Mamy skomplikowaną sytuację rodzinną, trudne relacje w pracy, mamy za sobą traumatyczne przeżycia. Wówczas pomoc psychologiczna jest sposobem, żeby wrócić do równowagi.

– samodoskonalenie i rozwój – psycholog to nie tylko „lekarz duszy”, który wspiera ludzi w radzeniu sobie z trudnościami. To także trener, który może pomóc w osiągnięciu wyznaczonych celów. Nie bez powodu osoby profesjonalnie uprawiające sport, tworzące od zera firmę czy chcące osiągnąć sukces w show biznesie, szukają porady i wsparcia psychologa.

– lepsze radzenie sobie z własnymi emocjami, zaburzeniami nastroju lub lękiem – nie musisz mieć wielkich planów na życie ani trudnej sytuacji rodzinnej. Może po prostu nie panujesz nad emocjami lub lękiem i to wpływa na twoje samopoczucie, codzienne relacje z ludźmi i funkcjonowanie. Zwiększenie samoświadomości i poznanie technik radzenia sobie z lękiem i emocjami może poprawić twoje codzienne funkcjonowanie i wzmocnić poczucie własnej wartości.

Wsparcie psychologa pomaga lepiej zrozumieć własne zachowania i poznać schematy, które często rządzą naszym życiem, a w efekcie poprawić funkcjonowanie w rzeczywistości, która nas otacza. Niezależnie od tego czy odczuwasz spadek nastroju, masz kłopot z kontrolowaniem emocji, czy też chcesz coś zmienić w życiu lub osiągnąć ambitny cel – zawsze warto zwrócić się do specjalisty o pomoc i wskazówki.

Posted in: Blog

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*