Posted by on 14 grudnia 2021

Komu może być potrzebne wsparcie psychologiczne? Jeżeli to czytasz, to być może zastanawiasz się czy jest ci potrzebna pomoc psychologiczna. Możliwe też, że myślisz o takiej pomocy dla kogoś bliskiego. Ale na czym taka pomoc miałaby polegać?

Mówiąc o wsparciu psychologicznym mamy na myśli krótkotrwałą pomoc. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto doświadcza jakichś tymczasowych trudności lub nie potrafi poradzić sobie z nową sytuacją. Korzystając z tej formy pomocy masz też okazję przekonać się o skuteczności porad psychologicznych. Zwykle jest to kilka do kilkunastu spotkań po 50 minut. Klient może podzielić się swoimi problemami i obawami z psychologiem i uzyskać wsparcia w poszukiwaniu najlepszego dla niego rozwiązania i wskazówek, jak sobie radzić.

Dla niektórych wsparcie psychologiczne jest wstępem do psychoterapii. Może to wynikać z braku miejsc na terapii lub z niezdecydowania klienta. Czasem psycholog potrzebuje kilku spotkań diagnostycznych z klientem, by zrozumieć jaka forma pomocy jest najlepsza dla danej osoby.

Ta forma krótkotrwałej terapii jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych. Przede wszystkim pozwala zrzucić ciężar naszych problemów i poszukać wspólnie ze specjalistą najlepszego rozwiązania.

Szczególny rodzaj wsparcia psychologicznego jest przeznaczony dla rodziców, którzy czują, że nie radzą sobie z wychowaniem dzieci. Takie spotkania psychoedukacyjne mogą być dobrym pomysłem także w trudnych sytuacjach rodzinnych, np. podczas separacji lub po rozstaniu rodziców. Większość osób decydujący się na posiadanie potomstwa nie ma specjalnego przeszkolenia pedagogicznego i psychologicznego, zatem spotkanie ze ekspertem jest dobrą okazją do lepszego zrozumienia wzajemnych relacji i mechanizmów, które nimi rządzą.

Ludzie mają różną wrażliwość psychiczną. Dla jednych pomoc jest potrzebna dopiero po bardzo ciężkich przejściach, inni nie mogą poradzić sobie z drobnymi zmianami w życiu. Nikogo nie należy oceniać pod tym względem. Stopień wrażliwości psychicznej nie jest niczyją winą ani zasługą. Dlatego nie ma nic złego w szukaniu wsparcia psychologicznego, nawet jeśli wszyscy dookoła mówią ci, że przesadzasz. Masz taką potrzebę? Spróbuj – może pomoc psychologa jest tym, co ci pomoże.

Posted in: Blog

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*